A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Купуючи автомобіль, шануйте свої гроші і нерви…


06 Лютого 2017

Всюдихід «Нива», який буковинець купив у мешканки Герцаївського району, оформивши «генеральне доручення»,через два дні виявився фальшивкою…

При спробі оформити ВАЗ 2121 «на себе», тобто, перереєструвати авто у територіальному сервісному центрі МВС №7344 м.Глибока, експерт з’ясував, що ідентифікаційний номер кузова автомобіля підроблено.

—У експерта виник сумнів при огляді автомобіля, — розповідає начальник ТСЦ Микола Костинян. — Неозброєним оком нічого не можна було помітити, але при детальній експертизі, перевірці номера по базах даних, сумнів підтвердився: маємо, на жаль, справу з підробкою. Це ще одне підтвердження того, що придбання автомобіля без його детального вивчення, без перереєстрації в сервісній службі є ризиком. Фактично, береш «кота в мішку»… Постраждав солідний чоловік, людина поважного віку, яка сподівалась, що стала власником нормальної машини…

Подію зареєстровано в Єдиному обліку територіальних підрозділів поліції та передано слідчим.

 Юридичний коментар

«Купити за дорученням», «продати за дорученням» – це одне з тих помилок громадян, що можуть призвести до несподіваних і аж ніяк не приємним наслідків.

Сьогодні багато бажаючих придбати або продати автомобіль з метою економії часових і грошових ресурсів «продають-купують» машину, оформивши видачу генеральної довіреності, як і належить, засвідченої у нотаріуса. Більш того, похід до нотаріуса присипляє пильність таких покупців: мовляв, якщо вже довіреність підписав нотаріус, то «більш законною» угода не буває.

Однак не все так просто, адже, отримуючи автомобіль разом з генеральною довіреністю, новий власник навіть не замислюється про те, що в будь-який момент він ризикує залишитися без свого залізного коня. І це в кращому випадку. У гіршому йому доведеться ще й доводити факт того, що автомобіль він не крав, а купив, віддавши свої чесно зароблені гроші.

Довіреність не означає наявності права власності

Отже, про все по порядку. Перше і основне, що потрібно знати потенційному покупцеві, що набуває автомобіль шляхом отримання від продавця генеральної довіреності: після такої операції «продавець» залишається власником автомобіля. А власникові і карти в руки – в будь-який момент він може зажадати повернення авто, передати його в заставу або подарувати, загалом, зробити будь-яку угоду. І «покупцеві» залишиться тільки погодитися з волею власника.

Чому? Тому що довіреність, що видається на авто (мова йде тільки про генеральне доручення), є лише одним із видів представництва, дозволеного ЦК України. А представництво, згідно зі ст. 237 ЦК, – це відносини, в яких одна сторона (представник) зобов’язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Що стосується ситуації з довіреністю на автомобіль, представником буде так званий покупець, а, особою яку представляють (довірителем) – продавець.

Відповідно до ст. 244 ЦК, представництво, засноване на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Довіреністю визнається письмовий документ, що видається однією особою іншій для представництва перед третіми особами. З цього випливає, що видача та отримання доручення в жодному випадку не пов’язане з переходом права власності на автомобіль від його власника до представника.

Останньому надається лише (крім володіння і користування) можливість здійснювати операції з автомобілем в інтересах довірителя. Про це йдеться в ст. 239 ЦК: «Угода, укладена представником, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки особи, яку він представляє». Іншими словами, якщо, скажімо, вам доведеться продати автомобіль, на який у вас є гендовіреність (зрозуміло, якщо таке право надане нею), виручена за нього сума належить довірителю. На жаль, це далеко не всі неприємності, які можуть виникнути у разі придбання автомобіля за дорученням.

Власник дав – власник і забрав… Виходить так. Бо, як випливає зі ст. 249 ЦК, особа, що видала довіреність (за винятком безвідкличної), може в будь-який час скасувати її. Відмова від цього права є нікчемною. На практиці це означає, що, якщо довіритель запевнив вас, що ніколи і ні за яких обставин не відкличе довіреність, такі обіцянки і присяги є нікчемними, тобто недійсними навіть без оскарження в суді. Тому, як тільки ви отримаєте повідомлення від довірителя про скасування довіреності, ви повинні повернути його авто. До речі, у випадку, якщо вам дуже «пощастило» потрапити на несумлінного громадянина-довірителя, про гроші, заплачені за автомобіль, доведеться забути, або ж звернутися з позовом про їх повернення до суду.